SCHROTH METODA – KAKO JE NASTALA
Schrot koncept je priznat kao najpotpunija metoda procjena skolioze, klasifikacije i načina vježbanja. Nastala je u Nemačkoj 1920-te godine. Ime je dobila po autoru Katharini Schroth (1894-1985) koja je i sama imala skoliozu te je na sebi osjetila problem i postavila osnove funkcionalne dijagnostike, terapije koji su njeni sljedbenici razradili. Metoda je postala standard nehiruške terapije skolioza u Nemačkoj. Podržana je od državnog sistema zdravstvenog osiguranja. Ortopedi i hirurzi rutinski upućuju pacijente na terapiju. Schroth vježbama.
Liječenje skolioze – Schroth metoda
Schroth metod je sistem vježbanja koji se primjenjuje u savremenoj kineziterapiji kod skolioze. Cilj ovog metoda je zaustavljanje progresije krivine i njena korekcija, smanjenje bola uzrokovanog postojećom skoliozom, povećanje vitalnog kapaciteta pluća, poboljšanje posture, kao i osposobljavanje pacijenta da dugotrajno održi postignutu korekciju i time izbjegne hiruršku intervenciju. Klinički je dokazano da svakodnevne vježbe po Schrot metodi u trajanju od 30 minuta dnevno inhibiraju mehaničke sile, koje nastaju usljed lošeg držanja i gravitacije, a koje bi inače vremenom dovele do daljeg povećanja krivine (takozvani ”začarani krug”), čak i nakon završenog rasta. Schroth metod daje pacijentima potrebno znanje i sredstva kojima mogu doživotno da drže pod kontrolom stanje svoje kičme.
Skolioza je najčešći deformiteti kičmenog stuba kod djece. Nastaje kao posljedica deformiteta jednog ili više kičmenih pršljenova, međupršljenskog diskusa i mišićno-ligamentarnih struktura. Dolazi do pojave primarne i sekundarne krivine koje pomeraju kičmeni stub bočno uz rotaciju kičmenih pršljenova formirajući „C“ ili „S“ krivinu.