DOBROBITI KIROPRAKTIKE i njena učinkovitost kod različitih stanja: (Istraživanja potvrđuju učinkovitost)
Cesto u našoj ordinaciji dobijemo pitanje sta je to Kiropraktika i kako ona može da pomogne, pa smo sledecim tekstom zeljeli da vam malo približimo prednosti ovog tretmana u odnosu na druge fizikalne tretmane i lijekove.
Kiropraktika je liječenje bez lijekova i bez operativnih zahvata. O iznimnoj učinkovitosti ovih tretmana svjedoče brojne studije, ali i iskazi onih koji su ih isprobali, a kombinacija ovih dokaza može biti garancija da kiropraktični tretmani pomažu kod mnogih stanja i bolesti.
Osnovni princip kiropraktike je taj da naša tijela imaju urođenu sposobnost samoizlječenja, a zadatak doktora kiropraktike je pomoći stvoriti okruženje koje će to olakšati. Budući da živčani sustav kontrolira svaku stanicu i organ u tijelu, kiropraktičar će usredotočiti pažnju na zdravlje kralježnice, te ako postoje pomaci, on će je ispravno poravnati.
Korijeni kiropraktike Korijeni kiropraktičke skrbi se mogu pratiti unatrag sve do početka bilježenja vremena. Zapisi iz Kine i Grčke napisani 2700 godine p.n.e. i 1500 p.n.e. spominju spinalne manipulacije i manevriranje donjim udovima za olakšavanje boli u donjem dijelu leđa.
Hipokrat je također pisao detaljno o važnosti ovih tretmana. U jednom od svojih spisa on izjavljuje: “Stekni znanje o kralježnici, jer je to preduvjet za mnoge bolesti”.
U Kini, Japanu i Indiji, “namještanje kostiju” su prakticirali iscjelitelji, odnosno, oni koji manipuliraju kosturom uključujući i kralježnicom, podešavajući strukturu za zdravlje, a također smanjujući pomake i lomove.
Za njih je kostur stijena na kojoj se gradi tijelo i on mora biti usklađen i uravnotežen za potporu dobrog zdravlja. Danas, Bhagna (namještanje kostiju) ostaje dio ayurvedske medicine. U Japanu se zove Sekkotsu, a u Kini Dit Da. Ove drevne tradicionalne prakse se još uvijek koriste u bolnicama i drugim zdravstvenim ustanovama na Istoku.
Kao profesionalni sustav zdravstvene skrbi, kiropraktika je utemeljena 1895., a začetnik je Daniel David Palmer, koji je vodio kliniku za magnetsko liječenje u Davenportu, Iowa, od 1887. Tijekom svog rada do otkrića kiropraktičnih tretmana je došao sasvim slučajno.
Naime, liječio je gluhoću jednog pacijenta koji je postao gluh nakon što je osjetio zvuk pucanja u leđima. Pri pregledu, Palmer je pronašao kralježak koji je bio izvan poravnanja. Koristeći svoje ruke namjestio je kralježak natrag na svoje mjesto, a pacijent je doživio povratak sluha.
Ovako to opisuje sam Palmer: “Imao sam slučaj pacijenta sa srčanim problemima koji se nije oporavljao. Pregledao sam kralježnicu i pronašao dislocirani kralježak koji je pritisnuo živac, što je inerviralo srce. Namjestio sam taj kralježak što je dovelo do trenutnog olakšanja.
Tada sam počeo razmišljati, ako su ove dvije bolesti, toliko različite kao gluhoća i srčani problemi, imale uzrok u pritisku na živac, možda i druge bolesti imaju sličan uzrok? Tako je znanost (znanje) i umjetnost (podešavanje) kiropraktike formirana u to vrijeme.”
Naziv je skovao od dviju grčkih riječi cheiros i praktikos, što znači “tretman rukama”. Istraživanja potvrđuju učinkovitost Subluksacija je stručan izraz za blago izmještanje zglobova u tijelu. Najčešće i najvažnije subluksacije na koje kiropraktika obraća pozornost su one koje se događaju u kralježnom stubu, u zglobovima između pršljenova.
Kod izmještanja pršljenova iz svoje normalne pozicije smanjuje se otvor između pršljenova iz kojeg izlazi spinalni živac, pa dolazi do pritiska korijena živca. Dovoljan je mali pritisak na korijen živca da isti izgubi 60% svoje funkcije, pa tako normalnu funkciju gubi i organ na kojeg taj živac utječe, stoga ne čudi kako kiropraktični tretmani korigiranja sublokacije mogu biti učinkoviti. Išijas – European Spine Journal je objavio rezultate kliničkih ispitivanja provedenih prošle godine, gdje se pokazala uspješnost kiropraktičnih tretmana od čak 72% u liječenju išijasa i popratnih simptoma u odnosu na samo 20% uspješnosti kod fizikalne terapije i 50% pri korištenju kortikosteroidnih injekcija.
Bol u leđima i vratu – u časopisu British Medical Journal iz 2003., objavljeno je istraživanje koje je trajalo 52 tjedna i gdje su se procjenjivali učinci manualne terapije (spinalna mobilizacija), fizioterapije (vježbe) i savjetovanja te farmakoterapije kod liječnika opće prakse kod 183 pacijenata s bolovima u vratu. Klinička mjerila su pokazala da su kiropraktični tretmani rezultirali bržim oporavkom od fizioterapije i liječenjem kod liječnika opće prakse.
Štoviše, ukupni troškovi pacijenata liječenih kiropraktikom su iznosili jednu trećinu troškova navedenih konvencionalnih tretmana. Istraživanje objavljeno u časopisu Journal of Manipulative and Physiological Therapeutics nalazi da su bolesnici s kroničnom boli u donjem dijelu leđa, koji su primili kiropraktični tretman, osjetili veliko poboljšanje i zadovoljstvo u samo mjesec dana.