VRSTE BOLOVA U VRATNOJ KRALJEŽNICI
S obzirom na tačnu lokalizaciju i širenje boli, te postojanje drugih pripadajućih simptoma, bolovi u vratu dijele se na:
- CERVIKALNI SINDROM - bol je lokalizirana u stražnjem dijelu vrata s eventualnim širenjem među lopatice, prema ramenima te u prednji i stražnji dio prsnog koša, ponekad sa smetnjama pri gutanju. Prisutna je osjetljivost na pritisak u predjelu mišića uz smanjenu pokretljivost u svim smjerovima.
- CERVIKOCEFALNI SINDROM - bol je prisutna u stražnjem i gornjem dijelu vrata sa sijevanjem u sljepoočnice i prema čelu, otežanim pokretima, vrtoglavicom i mučninom uz povećanu napetost mišića.
- CERVIKOBRAHIJALNI SINDROM - bol se iz područja vrata širi u ruku, rjeđe u obje. Javljaju se trnci u rukama uz osjećaj utrnutosti i hladnoće. Tegobe su izraženije u jutarnjim satima, a refleksi i snaga u rukama su oslabljeni.
CILJ LIJEČENJA
Otklanjanje bola, povećanje amplitude pokreta, sprečavanje invalidnosti, otklanjanje drugih simptoma, poboljšanje kvaliteta života.
Liječenje se sastoji od:
- KIROPRAKTIKA
- Radi isključivo stručno lice
- Radi se i u akutnoj i u hroničnoj fazi
- Pršljenovi se postavljaju u odgovarajući, normalan položaj ako je došlo do njihove luxacije
- Vraćanje diskusa
- Otklanjanje kompresije sa nerva, ukoliko je do toga došlo
- Dovodi do smanjenja bola u vratu i ramenima
- Smanjuje napetost u mišićima
- Olakšava tegobe
- DTK - dekompresijske terapije vratnog dijela kičme,
- Fizikalnih procedura i vježbi.
Za koji vid ili vidove liječenja ćemo se odlučiti zavisi od kliničke slike, prisutnih simptoma, akutnog ili hroničnog stanja ali i subjektivnog osećaja pacijenta. Tegobe su vezane za degenerativne promjene u području vertebralne arterije i pratećem vegetativnom živčanom spletu.
EDUKACIJA I PREVENCIJA
Osobe koje su podložnije cervikalnom sindromu su svakako one koje se bave kancelarijskim poslovima koji podrazumevaju višečasovno sedenje, rad na računaru, smanjenu fizičku aktivnost. Kako bi spriječili pojavljivanje boli i ostalih simptoma, potrebno je promijeniti i neke oblike ponašanja. Ukoliko se dugo sjedi i radi, treba napraviti kraće pauze s razgibavanjem, uskladiti visinu radne površine i stolca.
Preventiva je veoma važna. Ogleda se u relaksacionim ili terapeutskim masažama, odmoru, fizičkoj aktivnosti, vježbama istezanja i jačanja. Savjetuje se da osobe koje dugo sjede, prave kratke pauze od 10 minuta, na svakih 3 sata i urade par vrlo jednostavnih vježbi, kao što je podizanje ruku iznad glave i istezanje. Važno je naglasiti da se vježbe rade sa otvorenim očima, lagano i da ne provociraju bol.
Važnu ulogu ima i kvalitetan san i odmor; preporučeno je spavati na umjereno tvrdom i elastičnom ležaju s valjkastim, čvrstim i elastičnim jastukom u bočnom ili leđnom položaju, izbjegavati spavanje na trbuhu. Naučene vježbe provoditi svaki dan 15-20 minuta, kako bi vratne mišiće održali dovoljno snažnima i ublažili brojne traume kojima je svakodnevno izložena vratna kičma
Ukoliko već imate gore navedene simptome nazovite nas i zakažite termin pregleda vaše kičme i riješite se bolova nakon tretmana kiropraktike.
"Ako nemate sada dovoljno vremena za svoje zdravlje, kasnije ćete morati da odvojite mnogo više vremena i novca za svoju bolest." Kineska poslovica
Vaša Poliklinika OSTEOMEDIC
061 241 010
035 413 248